úterý 10. července 2012

Severský rybíz

došel svého zpracování. Půjčila jsem si z babiččina domu mlýnek na ovoce, co pamatuju, džemy a sirupy z rybízu projely u babičky vždycky touto mašinkou. Když jej má člověk utáhlý na minimálně šťavnatý odpad, celkem se nadře a místy může mít i pocit, že domácí posilovna není až tolik abstraktním pojmem. Pro Kuřata ovšem výzva non plus ultra a zábava ještě větší, takže matinka vpodstatě jen zaskakovala v případech akutního ohrožení strhnutí pupíků a byla z toho, jak taky jinak, krapet nerves, bo sedět poprázdnu = alles schlimm, bo KLIK.
Babička "odpad" na sluníčku sušila a pak jej v zimě přidávala pro kyselost do bylinkových čajů. Taktéž třeba slupky z jablek. Fintičky...

 A když džem drží po vychladnutí na talířku i po naklonění, je v pořádku a může se plnit...

Recept třeba tu. Velmi, velmi snadný a velmi, velmi dobrý. Babičky fakt věděly...

Z odloženého rybízu jsme upekli koláč podle Maryny. Big love. Ty řezavě kyselé bobulky v slaďounké peřině mají hodně co do sebe, se musí nechat. Všechno to šlehání a tření a tak je sice trochu luxus na můj pečící standart typu vhoď a míchni, ale musím přiznat, že se vyplatilo... Jakože hrubě. Megahrubě!
...brej den!
(jedna z letních hitovek, ta kazeta jela furt dokola-la-la-la...)

6 komentářů:

 1. :o) moje dnešní odpolední činnost - rybízová marmeláda s trochou višní a rybízový koláč. Koukám, že je to všude stejné :o)

  OdpovědětVymazat
 2. Krásně napsané a moc hezké fotky. Fintička se sušením slupek je super, krásná ukázka toho, jak naši předci byli šporovliví a spotřebovali opravdu vše a nepotřebovali tlachat o ekologii :-)
  Jsem ráda, že koláč chutnal. Doporučuji i variantu s jablky.

  OdpovědětVymazat
 3. U nás frčel naprosto stejný strojek v neděli a výsledek excelentní, jako přes kopírák :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Tenhle strojek - to je úplně zaručená lavina vzpomínek na dětství - právě jsme vkládal fotku,jak o víkendu mleli kluci:-) jo některé věci prostě inovaci nepotřebují:-)

  OdpovědětVymazat
 5. Ilono, všude stejné, jojo:o)

  Maryno, já si furt říkám, že pravdy babiček fungují ze všeho nejlíp, jak píšeš, netlachali, makali. Museli vědět, co klapne, kdy a proč. Hluboký obdiv furt a dokola...

  Anonymní, dobré věci se jen tak nepřekonají! Strojek ruuulez (a marmoška ještě víc)!!

  Katu, je tak, jak píšeš.o)

  OdpovědětVymazat
 6. Jmenuje se tutti frutti, strojek, že jo :)
  Babička ho taky měla, koukám, jako asi všechny babičky. Akorát ta vzniklá hovínka házela na kompost, kde jsme pak pozorovali nálety ptáčků na semínka.

  OdpovědětVymazat